Obsah
Hrad Hlavačov
Jak se tam dostanete
Na hrad se dostanete z Rakovníka po modré turistické cestě. Kraj je to pěkný a tak neváhejte a jděte dále až na místo které se nazývá Louštín .
Něco z historie
Západně od Lužné, v lese, který dnes známe jako Hlavačov , byl zřejmě na počátku 12. století založen lovecký hrádek. V historických pramenech je nazýván Starým hrádkem a je jisté, že patří k nejstarším a svého času k nejvýznamnějším královským hradům. Plnil funkci správního centra kraje, zatímco původní Křivoklát byl jen loveckým hrádkem. Panovníci zde vedli významná politická jednání a vydali některé význačné listiny. Roku 1253 tu král Václav I.hostil salcburského míšeňského a bamberského biskupa a r. 1252 zde vydal potvrzení Vyšehradské kapitule na kapli sv. Vavřince na Petříně. Ještě v roce 1260 zde důležité listiny vydával král Přemysl Otakar II. Hrad zanikl zřejmě v době nepokojů v zemi za správy Oty Braniborského a nebyl již obnoven, protože v té době stál již nově vystavěný Křivoklát. Dalším důvodem bylo, že se již stavěly hrady mohutnější a pískový svah nebyl vhodným místem pro stavbu nového opevněného hradu.
Rozsáhlý hrad založený na ostrožně tvořené terciérními písky měl čtyři části. Dvě předhradí opevňoval šíjový příkop a boční opevnění připomínající dnes zaniklou cestu. Dvojdílný vnitřní hrad byl obehnán hlubokým příkopem, před nímž byl zbudován mohutný val. Protože se v okolí takřka nevyskytuje stavební kámen, museli stavitelé k opevnění využít místní písek. Val byl vytvořen nasýpáním jednotlivých vrstev písku prolévaných řídkou maltou. Vzniklo tak velmi pevné těleso, dodnes udivující svými rozměry, které na své koruně mohlo nést zídku vystavěnou z dovezené opuky. Vlastní ohrazení zadního hradu bylo zbudováno především ze dřeva a z dovezené opuky, a mělo nejspíše charakter valu s pískovým tělesem. Za ním pak stávaly vlastní obytné a užitkové stavby, většinou dřevěné. Některé z nich byly vystavěné i z dovezené opuky s využitím malty (kaple?) a vyskytly se i cihly. Všechny doposud zjištěné zbytky náležejí nízkým objektům, které zřejmě opevnění nepřevyšovaly. Archeologický výzkum zde byl komplikovaný, neboť zbytky hradu jsou těžce poškozeny neodbornými výkopy a vybíráním kamene. V krajině bez kamene sloužily jako zdroj stavebního materiálu pro široké okolí minimálně od konce 15. až do 20. století.
Hlavačov náležel ve své době k největším královským hradům v zemi a je i největší dosud známou ukázkou hradu přechodného typu.